Staff Team

The school has a skilled and experienced staff group.

Due to the needs of our children, class groups are ever-changing and fluid which ensures staff/child ratios are appropriate and we can always meet individual need. It also results in all staff members knowing every child well and their particular ‘individual’ ways.

School Team – 2015/2016 – ‘Partners in learning’

SENIOR LEADERSHIP TEAM

Jonathan Howells

Headteacher

Cesia Moran

Deputy Headteacher

OFFICE TEAM

Karen Booth

Business Manager

Jacquie Keir

Administration  Manager

Karen Collins

Risk Assessment /Manual Handling Leader

Jan O’Dell

Communication leader

EARLY YEARS and KEY STAGE 1 – RED and BLUE  CLASS

Steph Toyne

Red Class Teacher

 Zoe Greatbridge 

Blue Class Teacher

Charlotte Darragh

Red Class Teacher  (2 days)

Debbie Lodwidge 

SSA - Red

Linda Wong 

SSA - Red

Lesley Wing 

SSA - Red/Blue 

Janice O'Dell 

SSA - Blue (2 days)

Emma Collins 

SSA - Blue 

Sarah Piggott 

 SSA - Blue

 Bev Bennett

Health Care Assistant - Red Class

KEY STAGE 2

GREEN AND  YELLOW CLASS

 Emily Harrison

Green Class Teacher

 Fay Wright 

 SSA Green

Amber Richards 

SSA – Green

Vicky Penlington

Health Care Assistants - Green Class

Sharon Deakins

Health Care Assistant – Green Class

Kevin McIndoe 

Health Care Assistant - Green Class

Abbi Grey 

Yellow  Class Teacher

Molly Flood 

Yellow Class Teacher 

Wendy New 

SSA - Yellow

Mel Miles 

SSA - Yellow 

Amy Doran 

SSA - Yellow 

Marlena Palczak

SSA - Blue

KEY STAGE 1 AND 2 

PURPLE CLASS

Dave Hill  Purple Class Teacher 

Julie Clarke 

SSA - Purple 

Heidi White

SSA - Purple 

Sue Morse

SSA - Purple 

Louise Stewart  SSA Purple 

Sue Morris 

SSA Purple 

Nicky Moody 

SSA - Purple

KEY STAGE  3

Diamond

Hannah Muldowney 

Diamond Class Teacher 

Angie Payne 

 SSA Diamond

 Louise Harrison

 SSA Diamond

 Dave Cubbon 

 SSA Diamond

 Nicky Collins

 SSA Diamond (2 days)

KEY STAGE 3/4                                   Emerald Class

Amanda Thorne

Manager and Emerald Teacher

Nicolas Ward 

Emerald Class Teacher (2 days)

Marlena Palczak 

SSA - Emerald

Laura Smith

SSA - Emerald

Pip Gover

SSA - Emerald

Tracey Bilcock

SSA - Emerald

KEY STAGE 4 - Ruby and Sapphire Class

Valerie Pike

Manager and Ruby class Teacher

Jan Elliott

SSA - Ruby

Nicky Atwell

SSA - Ruby

Sheila Fisher

SSA - Ruby

Agnie Swiercz

Sapphire Class Teacher

Debbie Vincent 

SSA Sapphire

Stacey Briant 

SSA - Sapphire

Julie Pay

SSA - Sapphire

ADDITIONAL TEACHERS

Debbie Warn

Primary department

Charlotte Daragh

Secondary Department

NURSING & THERAPY TEAMS

Rachel Kerslick

School Nurse

Leza Wilson

Health Care Assistant

Wendy Mitchell

Health Care Assistant

Sarah Jenkins

Physiotherapist

Lisa Adams

Physiotherapist

Iona Matthiesen

Physio’ Administration

Sandra Turnbull

Occupational Therapist

Stephanie Day

Occupational Therapist

Natalie Hart

Occupational Therapist

Katy South

Speech and Language Therapist

Karen Fowler

Speech and Language Therapist

Anna Sinkinson

Speech and Language Therapist

Catherine Eyres

Speech and Language Therapists

LUNCHTIME SUPERVISORY ASSISTANTS

Gloria Noble

LSA

Sharon Edwards

LSA

Kamlish Rani

LSA

Debbie Palmer

LSA

Donna Bean 

LSA

 Lisa Vaughan 

LSA

Tina Peacock

LSA

Sharon Smith

LSA

Sandy Gorman

LSA

Tracy Phillips

LSA

Amy New

LSA

Joanne Hall

LSA

Sharon Noyce

LSA

PREMISES TEAM

Gary Wyrill

Caretaker

Susan Carter

Caretaker

Heather McCarthy

Cleaner

Mary Read

Cleaner

Julia Whitehead

Cleaner

Gwyneth Pretty

Cleaner

CITY CATERING TEAM

Nicola Snowie

Head of Kitchen

Sarah Tubb

Kitchen Assistant

Sarah Oxley

Kitchen Assistant