The Cedar School

The Cedar School

Latest News

 

 

Forest schools

Forest School sessions are taking place so please can you ensure your child has appropriate clothing for the unpredictable weather. Waterproofs, wellies, layers and spare clothes will be needed as we will be outside enjoying the changing season.  

 

 

Staff Team

The school has a skilled and experienced staff group.

Due to the needs of our children, class groups are ever-changing and 'fluid' which ensures staff/child ratios are appropriate and we can meet individual need.

It also results in all staff members knowing every child well and their particular ‘individual’ ways. We are a truly united and joined up, multi-professional team.

 

School Team – 2020/2021 

SENIOR LEADERSHIP TEAM

 

Neil Revell

Headteacher

Cesia Moran

Deputy Headteacher

Becca Farwell

Assistant Headteacher (Quality of Teaching and Learning Leader)

Katy Leonard  Assistant Headteacher (Quality of Teaching and Learning Leader)
Zoe Greatbatch Assistant Headteacher (Quality of Teaching and Learning Leader)

OFFICE TEAM

 

Karen Booth

Business Manager  

Shannon Watkins 

Administration 

Karen Collins

Manual Handling/Risk Assessments/Lunchtime Manager

Jan O'Dell 

Administration 

EARLY YEARS

RED CLASS

Emily Harrison   

Teacher

Linda Wong

Special School Assistant

Hannah Oliver

Special School Assistant

Vicky O'Shea

Special School Assistant

KEY STAGE 1

BLUE CLASS

Stephanie Toyne

Teacher

Valerie Pike

Teacher

Mel Mills

Special School Assistant  

Matt Baker

Special School Assistant

Sue Morris

Special School Assistant

KEY STAGE 2

GREEN CLASS

Emma Symonds

Teacher  

Stacey Briant

Special School Assistant

Kelly Mitchell

Special School Assistant

Amy Doran

Special School Assistant

Tina Peacock 

Special School Assistant

KEY STAGE 2

 YELLOW CLASS

James Andrews

Teacher

Les Wing

Special School Assistant

Emma Collins

Special School Assistant

Wendy New

Special School Assistant

Anja Jones 

Health Care Assistant

Vicky Penlington

Health Care Assistant

KEY STAGE 1/2

 PURPLE CLASS

Zoe Greatbatch

Teacher 

Nicholas Ward 

Teacher 

Heidi White

Special School Assistant

Jo McIntee

Special School Assistant

Sharyn Noyce 

Special School Assistant 

Laura Smith

Special School Assistant

KEY STAGE 3

 AMBER CLASS

Molly Flood

Teacher

Julie Clark   

Special School Assistant

Amy New

Special School Assistant

Angie Green   

Special School Assistant

KEY STAGE 3

 DIAMOND CLASS

Sophie Dean

Teacher

Nicky Atwell  

Special School Assistant

Louise Harrison

Special School Assistant

Jan O'Dell

Special School Assistant

Tracey Hooper

Special School Assistant 

KEY STAGE 3/4

 EMERALD CLASS 

Amanda Thorne

Teacher

Nicholas Ward

Teacher

Sarah Piggott

Special School Assistant

Marlena Palczak 

Special School Assistant

Debbie Lodwidge

Special School Assistant

Fay Wright

Special School Assistant

Debbie Vincent

Special School Assistant

KEY STAGE 4

SAPPHIRE  CLASS

Naomi Rathore 

Teacher

Chloe Hewer

Special School Assistant

Nicky Moody

Special School Assistant

Conor Lucey 

Special School Assistant

KEY STAGE 4

 RUBY CLASS 

Hannah Muldowney

Teacher

Julie Pay

Special School Assistant

Dave Cubbon 

Special School Assistant

Louise Stewart 

Special School Assistant 

Sharon Deakins 

Special School Assistant 

Sue Morse 

Special School Assistant 

NURSING & THERAPY TEAMS

 

Kat Bond

School Nurse

Lorraine Webb

School Nurse

Liz Dumbrill

Physiotherapist

Sarah Jenkins

Physiotherapist

Danielle Eves

Physiotherapist Assistant

Kelly Roberts

Occupational Therapist

Sandra Turnbull

Occupational Therapist

Natalie Hart

Occupational Therapist Assistant

Miskha Gibbons

Speech and Language Therapist

Katy South

Speech and Language Therapist 

LUNCHTIME SUPERVISORY ASSISTANTS

 

Gloria Noble

Lunchtime Supervisory Assistant

Jess Hoath

Lunchtime Supervisory Assistant

Lucy Boswell

Lunchtime Supervisory Assistant

Zarrina Kilminster

Lunchtime Supervisory Assistant

Donna Bean 

Lunchtime Supervisory Assistant

Sam New

Lunchtime Supervisory Assistant

Sam Ashley

Lunchtime Supervisory Assistant

Sharon Smith

Lunchtime Supervisory Assistant

Shelley Wood

Lunchtime Supervisory Assistant

Helena Bolt

Lunchtime Supervisory Assistant

Melissa Rowley

Lunchtime Supervisory Assistant

Aimee Sullivan

Lunchtime Supervisory Assistant

Sue Locke

Lunchtime Supervisory Assistant

Jane Coady

Lunchtime Supervisory Assistant

Kay Attridge 

Lunchtime Supervisory Assistant 

Danielle Hoar

Lunchtime Supervisory Assistant

PREMISES TEAM

 

Gary Wyrill

Caretaker

Susan Carter

Caretaker

Julia Whitehead

Cleaner

Nicola Snowie 

Cleaner

CITY CATERING TEAM

 

Nicola Snowie

Cook/Head of Kitchen

Sarah Tubb

Kitchen Assistant