Governors

Welcome to the section of the website where you can find out more about the school’s governors, and the work that we do.

Our main role is to support the headteacher and the staff – the phrase often used to describe this role is ‘a critical friend’. We help them to set and reach targets and to strive for excellence across the whole spectrum of school life.

Our legal duties include:

  • setting strategic direction, policies and objectives
  • approving the school budget
  • reviewing progress against the school's budget and objectives
  • appointing, challenging and supporting the headteacher

 

The full governing body meets once every half-term. We also have governor committees, some of which meet regularly each term.  Other committees meet at specific points in the year.

There are several categories of governor, appointed by different groups that have an interest in the school. These are community governors, local authority governors, parent/carer governors, and staff governors.  

We are committed to providing an excellent experience for all children and young people during their time at our school.

Our governing body meetings are usually held in the early evening and are currently virtual.  We attend training sessions to help us keep up to date with changes in schools and education and to help us do our job effectively. We also go into school to meet with staff and children/young people to help us find out how the school is progressing towards its targets.

If you wish to know more, or are interested in becoming a governor, please contact Kelly Reid, clerk to the governors, through clerk@cedarschool.co.uk

 

Our Governors:

 

Name

Appointment Type

Appointment Date

Expiry Date

Elected By

Governor Roles

Committee Membership

Business Interests

Ginny Assinder

Co-opted

9.7.2019

8.7.2023

FGB

Chair of governors, Safeguarding governor

C&S, FRPC, HTPMC

 

Colin Grant

Co-opted

9.7.2019

8.7.2023

FGB

Vice chair of governors

FRPC, HTPMC

 

Hazel Long

 

Co-opted

9.7.2019

8.7.2023

FGB

C&S, FRPC, PC

None

6.11.2021

Melonie Mills

 

Co-opted

13.10.2020

12.10.2024

FGB

C&S

 

Lynette Richardson

Co-opted

23.05.2021

24.05.2025

FGB

C&S, HTPMC

 

Sally Sampson

Co-opted

19.10.21

18.10.2025

FGB

SEND Governor, C&S, PC

None

9.11.2021

Vacant

Co-opted

 

 

FGB

 

 

Vacant

Co-opted

 

 

FGB

 

 

Neil Revell

Headteacher

1.9.2020

-

Ex-officio

C&S,

FRPC

None

8.11.2021

Vacant

 

Local authority

 

 

Nominated by LA, elected by FGB

 

 

Vacant

 

Parent

 

 

Parents

 

 

Vacant

 

Parent

 

 

Parents

 

 

Becca Farwell

Staff

6.2.2018

5.2.2022

Staff

Development and Training governor,

C&S

None

8.11.2021

 

C&S – Curriculum and Standards Committee

FRPC – Finance, Resources and Premises Committee

HTPMC – Headteacher Performance Management Committee

PC – Pay Committee

Previous Governors In The Last Twelve Months:

 

Name

Appointment Type

Appointment Date

Expiry Date

Elected By

Governor Roles

Committee Membership

Business Interests

Sarah Kitcher

Parent

15.3.2019

Resigned 25.10.2021

Parents

C&S

None

Hayley Ainsworth

Co-opted

9.10.2018

Resigned 3.10.2021

FGB

Vice chair of governors, FRPC

None

Shelby Small

Co-opted

8.12.2020

Resigned 6.7.2021

FGB

 

None

Tim Davis

Co-opted

22.10.2019

Resigned 3.2.2021

FGB

FRPC

None